Шоу-вікторини на телебаченні, програми-вікторини для смартфонів і планшетів або навіть картки-вікторини та настільні ігри все ще неймовірно популярні серед усіх вікових груп.

Використовують вікторини і на уроках: часто як елемент нагороди.

Але у вікторини ще більше можливостей! Ось чому вам слід використовувати її як метод навчання та чого ви можете досягти за допомогою вікторини:

Продумано розроблені та наповнені вмістом, який відповідає предмету, елементи вікторини можуть справді «похизуватися» своєю доданою дидактичною цінністю та підвищити успішність учнів у навчанні.
У такому вигляді вікторина — це більше, ніж просто гра.

Чому ігри-вікторини захоплюють учнів?
Хід вікторини насправді досить простий і заздалегідь визначений: зазвичай ставиться коротке запитання, за яким слідує невеликий вибір із трьох або чотирьох варіантів відповідей. Тільки одна з відповідей правильна. Отже, в основному це тип тесту з множинним вибором.
Тим не менш, нам важко встояти перед спокусою взяти участь або спостерігати, як це роблять інші. І учні нічим не відрізняються :)

Припускаємо можливі причини захоплення «вікторинами»:

Показати знання:
У якийсь момент ми всі маємо бажання продемонструвати свої знання та сяяти ними. Але діти не хочуть, щоб їх бачили ботанами. Завдяки вікторині немає потреби хвилюватися: завдяки знанням учні допомагають команді перемагати!

Елементи гри:
Варіанти відповідей, джокери, рекорди та інші елементи гри роблять вікторину привабливою та мотивують до участі.

Змагальний характер:
Учні із задоволенням змагаються з однокласниками. Поки все відбувається чесно та в здорових рамках, це цілком нормально:

Якщо ви граєте в командну вікторину, важливо переконатися, що команди мають однакові сильні сторони. Або вони міняються знову і знову. Якщо вікторина явно програна, це також може демотивувати учнів. Незначна поразка має менший ефект і гарантує, що вона залишається захоплюючою до кінця.

Крім того, спільна робота в команді може підтримувати соціальне навчання через необхідну координацію між членами команди.
Завжди є шанс на правильну відповідь
Навіть якщо дитина не знає правильної відповіді, все одно є шанс отримати її правильно завдяки запропонованим варіантам відповідей. 

Різноманітність:
Ігрові елементи завжди мають ту перевагу, що вони вносять різноманітність у звичайні заняття в класі. Вони пропонують учням інший підхід до навчання. 

Без стресу:
Загалом, вікторина – це завжди тест. На відміну від більшості інших тестів, переважає задоволення від гри та рідко виникає стрес.

Коротше кажучи: вікторини забезпечують азарт, мотивацію, веселощі та різноманітність уроків - не лише для учнів, а й для вчителів ;-)

Коли можна використовувати вікторину на уроці?

Тест підходить для того, щоб дозволити учням відтворити отримані знання та перевірити поточний рівень знань.

  • Наприкінці уроку ви можете перевірити рівень навчання своїх учнів за допомогою тесту.
  • Водночас найважливіші моменти повторюються через запитання та відповіді - у захоплюючій та цікавій формі!
  • Якщо виправити неправильні відповіді та дати підказки до правильної відповіді, вікторина може закрити прогалини в знаннях.

Поради щодо виконання тестів у класі

Тест фактично можна використовувати з усіх предметів. Це особливо корисно для покращення тем, які часто менш популярні серед учнів або вважаються досить сухими (наприклад, граматика, правопис, вивчення лексики, арифметичні вправи тощо).

Питання не повинні бути занадто складними або занадто легкими
→ одне демотивує, інше призводить до нудьги

Неправильні відповіді необхідно виправити
→ інакше учні не зможуть заповнити прогалини у своїх знаннях

Надайте додаткову інформацію
→ Збагатіть вікторину додатковою інформацією у запитанні або відповідях, яку ваші учні потім візьмуть із собою

Вікторина має бути веселою та захоплюючою
→ Ігрові елементи або портали онлайн-вікторин пропонують тут багато варіантів

Не просто повторюйте
→ Якщо запитання розміщено в іншому контексті, учні не лише повторюють те, що вони навчилися, але й мають перенести та абстрагувати свої знання до нових ситуацій

Зв’язки між зображеннями та текстом
→ чудове доповнення до текстових питань

Попросіть учнів створити вікторину
→ Якщо ви змінюєте таблиці та дозволяєте своїм учням самостійно створювати тести, вам доведеться інтенсивно вивчати матеріал уроку 

Поради щодо онлайн-вікторини
В Інтернеті ви можете створити індивідуальні тести для своїх учнів або вибрати готові тести на навчальні теми.

Є також кілька чудових можливостей для вікторин, доступних онлайн!
1. Тест для всього класу з індивідуальним і командним режимами
Kahoot! EDU пропонує можливість створити індивідуальну вікторину, а також інтегрувати зображення та відео у вікторину. Надає один рік безкоштовного користування планом Kahoot! EDU для усіх шкіл та вищих навчальних закладів України, які цього зараз потребують.

2. Створюйте навчальні набори та картки Quizlet — це інструмент, який дозволяє створювати картки та навчальні набори, які діти можуть використовувати для перевірки себе. Це робить його особливо придатним для перевірки словникового запасу та інших знань, заснованих на фактах.

3. Простий спосіб для створення власних навчальних ресурсів —  WordWall

4. УКРАЇНСЬКИЙ ЕРУДИТ — Цікаві тести й вікторини.