ChatGPT у всіх на вустах з моменту його випуску в листопаді 2022 року. Не дивно, адже можливості чат-бота вже вражаючі, і вони чітко дають зрозуміти: навіть якщо ChatGPT перебуває на зародковому етапі та все ще має недоліки, штучний інтелект матиме великий вплив на наше життя, навчання та роботу в майбутньому. 

Попереду школи чекають виклики, але цей інструмент також приносить переваги класу - як для учнів, так і для вас!  

Зміст
Що таке ChatGPT
Що може робити ChatGPT?
Які недоліки програми?
Ідеї ​​для використання на уроці
ChatGPT як щоденний помічник для вчителів
Чи змінить ChatGPT навчання в школі?

Що таке ChatGPT
ChatGPT — це безкоштовно доступний чат-бот на основі штучного інтелекту (ШІ). Ви можете задати запитання чи завдання, і він відповість вам природною мовою, як у звичайній розмові. Запитання можна використовувати для уточнення та поглиблення відповідей.

Що може робити ChatGPT?

 • Дослідження: на відміну від результатів пошукової системи, ви отримуєте відповідь безпосередньо, не відвідуючи різні сторінки. Однак це також може мати серйозні недоліки (див. наступне запитання)
 • Текстові повідомлення: ChatGPT може складати різні типи текстів, якщо отримує від вас достатньо основної інформації
 • Вирішуйте завдання: інструмент також розв’язує задачі з математики, фізики та хімії
 • Конспектувати тексти
 • Перекладати тексти
 • Відповідати на питання з програмування
 • Мозковий штурм: ChatGPT може допомогти зібрати ідеї та відкрити нові аспекти

Це робить ChatGPT корисним помічником для невеликих завдань, але ще не великим проривом з точки зору ШІ. Але цього може бути достатньо, щоб робити домашнє завдання. Проте учням не варто надто покладатися на результати, оскільки відповіді не завжди правильні.

Які недоліки програми?

 • Наразі використовуються лише дані до вересня 2021 року. Отже, ШІ не зовсім сучасний
 • ChatGPT бреше: якщо інструмент не знаходить жодних відповідних даних, він вигадує їх
 • З яких джерел надходить інформація, невідомо. Тому існує ризик порушення авторських прав
 • ChatGPT не  замінює пошукову систему через обмеженість даних і не завжди може надати найбільш відповідні та найкращі результати на даний момент
 • Невеликі зміни у формулюванні підказок (команд/запитань до ШІ) можуть призвести до різних або неточних відповідей

Як використовувати ChatGPT у школі
Ідеї ​​для використання на уроці

 • партнер по написанню

На уроках української мови ChatGPT може стати тандемним партнером для письмових вправ: учні пишуть напр.  початок історії, далі попросіть інструмент продовжити її одним уривком. Потім знову черга учнів. Хід оповідання викликає подив навіть у молодих авторів, і вони змушені реагувати на несподівані повороти. 

 • критика джерела

Ви можете зробити ChatGPT штучним свідком історичних подій. Попросіть інструмент написати промову чи листа з точки зору історичної особи чи когось, хто був свідком події. 

Учні можуть спочатку зібрати те, що вони помічають і що вважають хорошим чи поганим: у більшості випадків тексти не заглиблюються в предмет і є взаємозамінними. Клас також може помітити неточності, помилки або непослідовні твердження. 

Як можливе домашнє завдання ви можете попросити учнів створити власну версію на основі тексту.
За допомогою завдання учні тренуються критично ставитися до ШІ та водночас розглядати тему уроку.

 • підготовка до іспиту

Учні можуть використовувати цей інструмент, щоб ставити запитання та перевіряти відповіді з теми, яку вони вивчають, для контрольної роботи або тесту.

За запитом ChatGPT надає додаткові варіанти відповідей або може поглибити надану відповідь. Учням також можна продемонструвати методи обчислення математичних задач і зрозуміти їх для підготовки до іспиту. Можливість конспектування текстів також може бути корисною при підготовці до класних контрольних робіт. 

 • практикувати дебати

Ви даєте учням тему для обговорення з чат-ботом. Спочатку вони повинні пояснити ШІ, що вони хочуть зробити. Ось приклад можливого запиту: «Я хотів би попрактикуватися в дебатах з вами. Тема — випробування на тваринах. Ви приймаєте аргументи «за», я — аргументи «проти». Який ваш перший аргумент?»
Учні вчаться відповідати на аргументацію та висувати власні аргументи. Вправа може проводитися в індивідуальній, партнерській або груповій роботі.

Медіаграмотність
Школа відіграватиме важливу роль у підготовці учнів до використання нових технологій, щоб дати їм гарні можливості у професійному світі.

Як і інші цифрові медіа, ChatGPT також слід використовувати в класі для навчання медіа навичкам. Учні повинні критично, компетентно і конструктивно ставитися до сильних і слабких сторін, щоб не приймати відповіді без роздумів. Оскільки: ChatGPT може надавати помилкові, невідповідні та упереджені відповіді!

 

ChatGPT як щоденний помічник для вчителів
Але ChatGPT також може допомогти вам заощадити час у щоденній роботі! Ось кілька прикладів:

 • планування уроків

Дозвольте інструменту створити дизайн уроків для вас. Повідомте ChatGPT тривалість уроку, вік учнів, предмет і тему. Ви отримаєте приблизний план. Результат, звичайно, далекий від ідеального, але непоганий як джерело натхнення. Ви можете уточнити результат за запитом.

 • листи до батьків

Інструмент також підходить для створення текстових пропозицій для листів батькам, наприклад, для подорожей. Також доцільно мати переклад листа на інші мови, якщо потрібно.

 • диференціація

Ви можете напр.  запропонувати запитання до теми на різних рівнях. Також можна мати тексти, сформульовані простою мовою.

 • переклади

Бажаєте отримати переклад тексту на арабську, німецьку чи латиську мову? ChatGPT також може це зробити. 

 • тест з вибором відповідей

Так само легко створити тести з варіантами відповідей.

Чи змінить ChatGPT навчання в школі?
У США деякі школи вже заборонили ChatGPT. В Україні також вчителі стурбовані тим, як інструмент вплине на школи та уроки. 

(На цьому етапі можна зауважити, що школа часто виявляється системою, яка дуже повільно навчається, що не в останню чергу показано на прикладі цифровізації. Але залишаймося позитивними.)

Цю думку поділяє Сем Альтман, генеральний директор OpenAI (джерело: GIZMODO , 20.01.2023). Школі доведеться адаптуватися.

Як мала б виглядати така адаптація шкільної системи? Протягом кількох років розвиток рухається більше в напрямку просування навичок. Цей шлях все ще має сенс. ChatGPT може стати інструментом на кшталт калькулятора, який підтримує учнів, економить час за належного використання, але не може виконувати фактичні міркування.

Важливо, щоб учні навчилися працювати з ChatGPT і всім іншим, що прийде зі сфери ШІ.