Емоції, як калейдоскоп

Тема підтримки дітей у справлянні з емоціями з'являється в багатьох публікаціях, книгах і викликає все більший інтерес. Змінюються погляди на те, наскільки дорослі повинні втручатися в емоційність дитини. Від старого підходу наслідків, наприклад, за гнів, ми пройшли довгий шлях до виховання підходу близькості.

Незважаючи на панівні тенденції, проблема несправності дорослого світу з емоціями маленьких дітей залишається актуальною. Малюки все ще дуже швидко переходять від радості до смутку чи гніву (і навпаки), і батькам і вчителям часто важко визначити, що ховається під раптовим спалахом емоцій.

У наступній статті, адресованій як батькам, так і опікунам, вихователям їхніх дітей у дитячих садках, я спробую відповісти на такі запитання:

 • Чому іноді дивують емоційні реакції маленьких дітей?
 • Як розпізнати емоційні реакції, характерні для віку дитини, і як розпізнати поведінку, яка потребує допомоги спеціаліста?
 • Як підтримати маленьку дитину в боротьбі з емоціями?

 

Чому іноді дивують емоційні реакції маленьких дітей?

Діти переживають емоції та психологічні проблеми інакше, ніж дорослі. Також є відмінності між молодшими та старшими дітьми. Емоції маленьких дітей (2-3 років) зазвичай інтенсивні, досить бурхливі і мінливі, як правило, короткочасні.

У дитинстві домінують три емоційні стани – задоволеність, страх і гнів. Коли дитина задовольнила свої фізичні та розумові потреби, почувається в безпеці, сміється, воркує та активна під час гри, обіймів. Якщо цей стан порушується (наприклад, зникнення мами чи тата, голод, знерухомлення або порушення рівноваги тіла, переривання гри, поява незнайомої людини), дитина плаче, кричить.

Більш складні почуття (любов, симпатія, ревнощі, неприязнь) з'являються в дитинстві, у віці від 1 до 3 років. Тоді емоції стають сильнішими, іноді здаються неадекватними ситуації - дитина плаче або сміється з нікчемних причин, легко переходить від одного почуття до іншого. Посилюється експресивність - малюки стрибають від радості, з жахом прикривають рот, ображено відвертаються. Розвивається здатність емоційно відображати соціальні ситуації з оточення (наприклад, дитина починає більш усвідомлено реагувати на сварки батьків).

У дошкільному віці емоційний розвиток набуває ще більшої інтенсивності, збагачується спектр переживаних емоцій, підвищується їх лабільність. Це час, коли дитина прагне до самостійності, самовдосконалення, стає зухвалою, інколи негативною, і водночас відчуває сильний страх, легко реагує гнівом. Інтенсивно розвиваються соціальні, моральні та естетичні почуття - діти починають вимагати від себе більшого, порівнювати себе з іншими.

Специфіка емоційності дитини обумовлена ​​насамперед тісним зв'язком її рухового та пізнавального розвитку з соціально-емоційним . Велике значення має також незрілість нервової системи, її висока сприйнятливість до зовнішніх подразників, змін погоди, інфекцій. Ось чому діти реагують хвилюванням у таких ситуаціях, як втома, коли дорослі зазвичай знижують свою активність. Малюки намагаються «подолати» дивний стан рухливістю, імпульсивністю.

Дітям важко вербалізувати емоції та думки (оскільки мовлення ще розвивається), їхнє уявлення про власні переживання ще дуже обмежене. Незважаючи на це, в повсякденному житті їм доводиться долати суб'єктивно великі труднощі - розставання з мамою в дитячому садку, налагодження стосунків з однолітками, спільні іграшки, поблажки. Вони вчаться співпрацювати, програвати, бути засудженими. І все це відбувається одночасно з сильним розвитком уяви, високою сугестивністю і схильністю до відчуттів різних страхів.

Таким чином, висока інтенсивність, жорстокість, неадекватність, мінливість є особливостями розвитку емоцій дітей. З віком ці особливості слабшають. Якщо вони не заважають життєдіяльності дитини, то не викликають емоційних розладів.

Як відрізнити емоційні реакції, характерні для віку дитини, від поведінки, що потребує допомоги спеціаліста?

Оцінюючи, чи є емоційні реакції «нормальними», ми повинні брати до уваги індивідуальні темпи та ритм розвитку та прогресу кожної дитини через етапи розвитку. У дітей нормою є розвиток - те, що є нормальним на одному рівні розвитку, може стати порушенням на іншому. Тому не хвилюйся, якщо 2-річна дитина боїться пилососа. Якщо 6-7-річна дитина кричить, побачивши це, вона може не впоратися з тривогою або мати гіперакузію.

Дитячі страхи мають насамперед розвивальний характер. Малюки відчувають багато тривог і страхів як частину нормального процесу розвитку. Вони з'являються у більшості дітей, мають помірну інтенсивність і з часом проходять. Дитина за допомогою батьків вчиться ними керувати. Страхи розвитку посилюються у віці: 2 з половиною роки, в 6-7. р. і 10 років, проте вони не повинні порушувати функціонування дитини, вони радше адаптивні та захисні.

Отже, у дитинстві це нормально лякатися раптових, сильних звуків або світла, раптової втрати рівноваги, болю. Також типово реагувати тривогою розлуки на розлуку з матір'ю.

На початку 2-го року с є «слухові» страхи розвитку (перед гучними звуками, «небезпечними» предметами, наприклад, пилососом, міксером), «зорові» страхи (наприклад, перед великими предметами), «просторові» страхи (тривога, пов’язана, наприклад, зі зміною розстановка меблів у кімнаті, поїздка в трамваї) і страх перед незнайомцями або розлукою з матір'ю. Наприкінці 2-го року с переважають страхи темряви, грози, вітру, дрібних тварин. На 3 році діти можуть боятися людей похилого віку, людей в масках.

Тривожність стає патологічною, коли вона не відповідає віку, триває надто довго або є дуже сильною, домінує в поведінці дитини, дезорганізовує повсякденне життя дитини, викликає значний дискомфорт у дитини чи сім’ї. Тоді необхідно вжити додаткових заходів (зустріч із психологом, консультація дитячого психіатра).

Ще одна важлива емоція розвитку - гнів. Діти відчувають гнів, як і тривогу, як частину нормального процесу розвитку. Це емоція, яка дозволяє захищати себе, реагувати на загрози, а також розвивати незалежність.

Наприкінці 3-го року повністю формується поняття «Я», дитина починає розуміти, що вона окрема істота, має свою волю. Малюк стає впертим, прагне до самостійності - йому доводиться перевіряти, скільки він може собі дозволити, він шукає і перевіряє межі, які йому ставлять дорослі. Своєю поведінкою дитина запитує «що можна, чого не можна» і чекає чітких відповідей. З іншого боку, вона потребує безумовної любові та прийняття батьків, боїться новинок, змін, важко приймає рішення, що є джерелом фрустрації.

Характерний бунт у дворічних і трирічних дітей тимчасовий і зазвичай минає сам по собі, хоча слід підтримувати дитину в звільненні від гніву та вчити безпечних способів вираження гніву. Важливо, що схильність реагувати гнівом залежить від впливів і ставлення оточення – агресія породжує агресію.

Гнів стає проблемою, коли здатність його контролювати є меншою, ніж очікувалося для віку, або коли він переростає в агресію. Якщо спалахи гніву дуже часті, сильні та/або тривають занадто довго, заважають нормальному функціонуванню, то слід розпочати терапію.

Як підтримати маленьку дитину в роботі з емоціями?

Наведене вище обговорення показує, що всі дитячі емоції (як приємні, так і складні) потрібні, і роль дорослих полягає в тому, щоб навчити їх справлятися з ними. Нездатність виражати емоції або заборона їх оточенням парадоксально призводить до небажаних і бурхливих спалахів.

Основою підтримки є спостереження та спроби зрозуміти емоції вашої дитини. Необхідно враховувати її вік, відпочила вона чи втомилася, що відбувалося протягом дня, чи подіяли зовнішні фактори, що впливають на її психічний стан (погода, інфекція тощо). Не забуваймо також, що ми викликаємо у дітей власні емоції - те, що ми відчуваємо в певний день, впливає на поведінку малюка.

Ми вчимо розпізнавати, називати та виражати емоції від народження. Вивчення емоцій полягає насамперед у тому, щоб називати їх і описувати поведінку дитини (супутні емоції), читати їх ймовірні причини. Наприклад, сердитому малюкові можна надіслати повідомлення: Я вимкнув казку, ти кричиш і тупочеш, ти напевно сердишся, а дитині, що плаче - Ти напевно сумуєш, твоя іграшка зламалася, сльози текли, тобі більше не хочеться малювати.

Варто ввести символи базових емоцій (прості малюнки, зображення облич, кульки-смайлики).

Щоб дати дитині (старше 3 років) відчуття контролю над власними почуттями, зменшити почуття провини, можна використовувати лікування емоціями – порівнювати їх, наприклад, з істотами (кожна істота різна), емоції, їх можна намалювати, назвати) і пояснити дитині: Емоції як істоти, у кожної людини є такі істоти і через них у нас різні настрої; коли істоти стають надто великими, вони заважають, тому вам потрібно мати способи їх зменшити, приборкати.

Добре повідомити дитині, що почуття минають, ми можемо з ними впоратися: до вас прийшов смуток і ви сумуєте, але він скоро піде або ми його зменшимо.

Пояснюючи дітям природу емоцій, пам'ятаймо і сигналізуємо, що не мати емоцій неможливо, що вони потрібні (як сигнальні засоби), вони з'являються, іноді раптово, але проходять.  Наше завдання не навчити дитину боротися з емоціями, а показати їй розумні способи їх вираження, пояснити дитині, що з нею відбувається.

Коли дитина вміє розпізнавати та називати емоції (на картинках, фотографіях, а потім і власні), ми вводимо ідеї для їх вираження, безпечно розвантажуємо їх.

Ідеї ​​для вираження/зменшення емоцій проявляються у дитини не в момент збудження, коли почуття домінують, а в моменти заспокоєння, коли дитина зосереджена і спокійна. Ці методи залежать від віку та типу емоцій. У роботі використовуємо казки, книги, плюшеві іграшки, малюнок, вводимо рухові або голосові вправи. У трохи старших дітей можна звернутися до уяви, магічних заклинань і т.д.

Ми також моделюємо дитячі навички своєю поведінкою - мама і тато, пані в садочку - це люди, у яких дитина вчиться виражати емоції (дорослий кричить - дитина кричить) і як справлятися з проблемами.

Найпростіші способи вираження смутку та гніву у дітей це, наприклад: боксувати або топтати гнівом, гарчати левом, малювати вулкан, надувати смуток у повітряну кульку, малювати та ховати сумну людина. Разом з дитиною обговорюємо методики і малюємо їх у вигляді плаката, вивішуємо на видному місці.

Якщо ми спостерігаємо у дитини ознаки емоцій - беремо її за руку, підводимо до плаката (не коментуючи її поведінку) і говоримо: Ти зараз ведеш себе так, ніби сердишся. Давайте спробуємо зменшити цей гнів. Який шлях обираєш ти? або я думаю, що ти зараз сумний. Ми спробуємо зменшити ці прикрощі. Який шлях обираєш ти?

У ситуаціях спалахів сильного гніву, агресії або бурхливого плачу дитина може не зуміти підійти до плаката, зосередитися на ньому. Потім необхідно «перечекати» важкий момент, міцно обійняти дитину і лише заспокоївшись, обговорити те, що сталося. Добре залишити дитину, яка відмовляється від нашої допомоги, на деякий час (але в оточенні дорослого), а потім повторити пропозицію підтримки в розрядці своїх почуттів. Якщо дитина заперечує нашу пропозицію, видає інший емоційний стан, ми намагаємося почати розмову про те, що її турбує.

Завершальним етапом навчання дітей справлятися з емоціями є посилення їхньої мотивації та успішності. Дуже важливо цінувати навіть маленькі досягнення, спроби контролювати власну поведінку. Хвалімо не за ввічливість, а описуємо, що дитина зробила, щоб впоратися зі складною ситуацією ( Ти сумував, плакав, я обійняв і смуток уже зменшився ).

Коли дитина знімає емоції одним із запропонованих способів, слід оцінити їх, описати відповідну поведінку, а потім запропонувати бесіду про те, що викликало ці емоції (щоб з’ясувати їх причину і, якщо можливо, допомогти її зняти).

Уникайте нагородження подарунками. Давайте підкріпимо словами, наприклад, Ти можеш собою пишатися, видавши диплом за майстерність поводження з гнівом, розповісти важливій людині (у присутності дитини) про конкретну ситуацію та мудру поведінку дитини.

У разі невдачі малюк повинен отримати інформацію про те, що він має право на помилку - за один день не навчишся справлятися з емоціями, але поступово можна стати майстром.

Щоб маленька дитина оволоділа мистецтвом поводження з емоціями, дорослі повинні подбати про її почуття безпеки, забезпечити любов і прийняття. Ніколи не судіть дитину, тільки її поведінку. Не коментуйте емоційні проблеми дитини, не порівнюйте її з однолітками, уникайте зайвої критики, глузування з дитини (особливо в присутності інших).

Вам може бути корисним:

 • надання дитині можливості зняти емоційну напругу за допомогою руху, гри, вправ на релаксацію та візуалізацію, масажу,
 • аналізуючи, чому дитина поводиться певним чином, що вона намагається проявити себе (агресивна або тривожна поведінка часто приховує більш серйозні проблеми),
 • збереження укладених договорів та попередження про майбутні події, зміни,
 • уникнення власної агресивності та страху,
 • відповідний спосіб формулювання команд і похвал,
 • встановлення разом з дитиною домашніх правил гарної поведінки та створення чіткої системи наслідків за їх недотримання.

 

Навчаючи дитину виражати емоції, уникайте:

 • браку вашої уваги та часу на емоції дитини,
 • применшенняабо заперечення почуттів дітей,
 • заборони виявляти почуття, примовляючи: Сміливі діти не плачуть; Не гнівайся; Не бійся,
 • покарання за емоції
 • піддаваню дитячим спалахам.

 

Нарешті – підтримати малюка в боротьбі з емоціями стане легше, коли дорослі дадуть собі та дитині час опанувати це нелегке мистецтво, дозволять собі помилятися, скористаються порадами інших, а також власною інтуїцією.