ГоловнаТендери → Закупівлі Prozorro для закладів освіти у 2026 році
Prozorro · Закупівлі для закладів освіти

Закупівлі Prozorro для закладів освіти у 2026 році: правила після 1 вересня

Практичний матеріал для шкіл, ліцеїв, гімназій, відділів та управлінь освіти, які закуповують навчальне обладнання, комплекти засобів навчання, обладнання для НУШ, предметних кабінетів і STEM-лабораторій через систему Prozorro.

З 1 вересня 2026 року набрали чинності важливі зміни до Особливостей здійснення публічних закупівель. Для більшості державних і комунальних замовників вартісна межа для товарів та послуг становить 200 000 грн, а мінімальний строк подання тендерних пропозицій у відкритих торгах — 15 днів.

Актуально станом на 4 вересня 2026 року
Головна зміна з 1 вересня 2026 року: для замовників, визначених пунктами 1–3 частини першої статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі», поріг для товарів і послуг становить 200 тис. грн, для робіт — 1,5 млн грн. Перед проведенням конкретної процедури перевіряйте актуальну редакцію законодавства.

Які правила закупівель діють для закладів освіти у 2026 році

Заклади освіти, які є замовниками у розумінні законодавства про публічні закупівлі, при придбанні товарів, робіт і послуг повинні враховувати Закон України «Про публічні закупівлі» та Особливості здійснення закупівель, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №1178.

Для шкіл та органів управління освітою особливо важливо правильно визначити:

  • потребу закладу;
  • предмет закупівлі;
  • код ДК 021:2015;
  • очікувану вартість;
  • спосіб проведення закупівлі;
  • технічну специфікацію;
  • кількість обладнання;
  • строки поставки;
  • вимоги до документів;
  • умови конкретної бюджетної програми.

Для закупівель навчального обладнання корисно також переглянути окремий розділ Mental «Тендери та закупівлі навчального обладнання» .

Пороги закупівель для закладів освіти після 1 вересня 2026 року

Для замовників, визначених пунктами 1–3 частини першої статті 2 Закону, з 1 вересня 2026 року основна вартісна межа для товарів і послуг становить 200 000 грн.

Очікувана вартість Що потрібно врахувати
До 50 000 грн При закупівлі без використання електронної системи звіт про договір у Prozorro не оприлюднюється. Водночас замовник дотримується принципів закупівель та правильно визначає предмет закупівлі.
Від 50 000 до 200 000 грн Для товарів і послуг нижче порогової межі замовник може використовувати електронну систему закупівель, у тому числі електронний каталог. При закупівлі без системи потрібно враховувати встановлені вимоги щодо планування та оприлюднення інформації.
Від 200 000 грн Для відповідних замовників застосовуються передбачені Особливостями способи закупівлі, зокрема відкриті торги та/або електронний каталог для товарів залежно від предмета та умов конкретної закупівлі.
Роботи від 1,5 млн грн Застосовуються правила закупівель, установлені Особливостями для відповідної вартості робіт.
Не можна орієнтуватися лише на суму одного договору. При визначенні способу закупівлі потрібно правильно визначити предмет закупівлі та загальну потребу замовника. Штучний поділ закупівлі з метою уникнення встановленого порядку є ризиковою практикою.

Відкриті торги у 2026 році

З 1 вересня 2026 року строк для подання тендерних пропозицій у відкритих торгах не може бути меншим ніж 15 днів з дня оприлюднення оголошення в електронній системі закупівель.

Для закладу освіти це означає, що закупівлю великого комплекту обладнання бажано планувати завчасно. Крім самого періоду подання пропозицій, потрібно передбачити час на:

  • підготовку технічної специфікації;
  • оприлюднення закупівлі;
  • подання пропозицій учасниками;
  • розгляд тендерних пропозицій;
  • усунення невідповідностей, якщо це застосовується;
  • визначення переможця;
  • укладення договору;
  • комплектування обладнання;
  • доставку;
  • приймання товару.

Особливо це важливо, коли закуповується комплект засобів навчання та обладнання для цілого навчального кабінету .

Prozorro Market для закладів освіти

Prozorro Market — електронний каталог, через який замовники можуть закуповувати товари, представлені у відповідних категоріях каталогу.

Перед використанням електронного каталогу для навчального обладнання варто перевірити:

  • чи є потрібний товар у каталозі;
  • чи відповідає профіль реальним потребам закладу;
  • чи можна визначити необхідні характеристики;
  • чи відповідає одиниця виміру предмету закупівлі;
  • чи можна закупити потрібний склад комплекту;
  • які строки поставки потрібні;
  • які гарантійні вимоги необхідно передбачити.

Для складного комплекту навчального обладнання, який складається з десятків змістовно пов'язаних компонентів, особливо важливо спочатку підготувати правильну специфікацію.

Для цього можна використати готові специфікації навчального обладнання Mental як основу для подальшої адаптації.

Як закуповувати навчальне обладнання через Prozorro

Закупівля обладнання для школи починається не з оголошення тендера, а з визначення реальної освітньої потреби.

1

Визначте навчальний кабінет

Фізика, хімія, біологія, географія, STEM-лабораторія або декілька навчальних просторів одночасно.

2

Перевірте наявне обладнання

Проведіть інвентаризацію та визначте, які прилади вже є, які набори неповні, що потрібно замінити та яких засобів навчання не вистачає для проведення практичних робіт.

3

Визначте кількість учнівських комплектів

Демонстраційний прилад може бути потрібен один на кабінет, а лабораторні комплекти — на пару, групу або іншу кількість учнів.

4

Сформуйте технічне завдання

Описуйте призначення обладнання, комплектацію та об'єктивно необхідні параметри.

Детальніше: технічне завдання на закупівлю навчального обладнання .

5

Визначте очікувану вартість

Для розрахунку можна використовувати аналіз ринку, відкриті джерела, комерційні пропозиції та актуальну інформацію про ціни.

Для попереднього розрахунку також доступний прайс-лист Mental .

6

Визначте предмет закупівлі та код ДК

Код потрібно визначати відповідно до фактичного предмета закупівлі.

7

Оберіть спосіб закупівлі

Спосіб залежить від вартості, категорії замовника, предмета закупівлі та спеціальних умов конкретної процедури.

ДК 021:2015 39162100-6 «Навчальне обладнання»

Для закупівель комплектів навчального, лабораторного та демонстраційного обладнання часто використовується код ДК 021:2015 39162100-6 «Навчальне обладнання».

За цим кодом залежно від фактичного предмета закупівлі можуть закуповуватися:

  • комплекти обладнання для кабінету фізики;
  • комплекти обладнання для кабінету хімії;
  • засоби навчання для біології;
  • обладнання для кабінету географії;
  • лабораторні набори;
  • демонстраційне обладнання;
  • навчальні моделі;
  • окремі види STEM-обладнання.
Остаточне визначення предмета закупівлі та коду ДК 021:2015 здійснює замовник. Комп'ютерна техніка, меблі, мультимедійне обладнання та інші товари можуть належати до інших кодів закупівельного словника.

Як скласти технічне завдання на навчальне обладнання

Хороша технічна специфікація повинна описувати не конкретного постачальника, а реальне функціональне призначення обладнання.

Для лабораторного або демонстраційного набору доцільно зазначати:

  • навчальне призначення;
  • мінімальний склад комплекту;
  • кількість основних елементів;
  • необхідні діапазони вимірювання;
  • точність, якщо вона функціонально важлива;
  • матеріали;
  • вимоги до сумісності;
  • джерела живлення;
  • вимоги до зберігання;
  • документацію;
  • гарантійні умови.

Детальний матеріал: як підготувати технічне завдання на закупівлю навчального обладнання .

Якщо у закладу вже є готове ТЗ, його можна надіслати Mental для опрацювання та підбору товарних позицій відповідно до зазначених характеристик.

Закупівля комплекту засобів навчання та обладнання

Особлива увага потрібна, якщо предметом закупівлі є не один прилад, а комплект засобів навчання та обладнання для цілого кабінету.

Наприклад:

  • «Комплект засобів навчання та обладнання для кабінету фізики — 1 комплект»;
  • «Комплект засобів навчання та обладнання для кабінету хімії — 1 комплект»;
  • «Комплект обладнання для STEM-лабораторії — 1 комплект».

Такий комплект може складатися з десятків окремих товарних позицій. Тому в специфікації бажано чітко визначити:

  • найменування кожної складової;
  • кількість;
  • основні технічні параметри;
  • комплектність;
  • одиницю виміру;
  • документацію;
  • строки поставки;
  • гарантійні вимоги.

Детальніше: комплекти засобів навчання та обладнання для навчальних кабінетів .

Закупівля обладнання для предметних кабінетів

Обладнання для кабінету фізики

До оснащення можуть входити лабораторні та демонстраційні набори з механіки, молекулярної фізики, термодинаміки, електрики, електромагнетизму, електростатики та оптики.

Переглянути обладнання для фізики →

Обладнання для кабінету хімії

До специфікації можуть входити лабораторні набори, посуд, штативи, моделі, вимірювальні прилади, демонстраційне обладнання та цифрові засоби.

Переглянути обладнання для хімії →

Обладнання для кабінету біології

Мікроскопи, навчальні моделі, мікропрепарати, природничі колекції, лабораторне та інше обладнання для практичного вивчення біології.

Переглянути обладнання для біології →

Обладнання для кабінету географії

Карти, моделі рельєфу, глобуси, природничі колекції, метеорологічні прилади та обладнання для практичних робіт.

Переглянути обладнання для географії →

Обладнання для STEM-лабораторії

Цифрові лабораторії, датчики, робототехніка, електроніка, мікроконтролери, інженерні конструктори та засоби прототипування.

Переглянути специфікацію STEM →

Закупівля обладнання для НУШ у 2026 році

При закупівлі обладнання для Нової української школи важливо починати з освітніх задач та фактичної потреби конкретного закладу.

При формуванні переліку варто врахувати:

  • навчальні програми;
  • класи, які використовуватимуть обладнання;
  • кількість учнів;
  • перелік лабораторних і практичних робіт;
  • вже наявне оснащення;
  • необхідну кількість учнівських комплектів;
  • бюджет;
  • строки постачання;
  • документацію на обладнання.

Додатково перегляньте: обладнання для НУШ .

Закупівлі навчального обладнання за Ukraine Facility

Не кожна закупівля обладнання для школи автоматично є закупівлею в межах Ukraine Facility. Потрібно перевіряти конкретне джерело фінансування, умови програми та вимоги відповідної процедури.

Для закупівель, які дійсно реалізуються в межах Ukraine Facility, можуть бути важливими додаткові умови щодо документів, походження товару, прийнятності витрат та інших вимог конкретного проєкту.

Корисні матеріали Mental:

Готуєте закупівлю навчального обладнання?

Є готове технічне завдання? Надішліть його Mental для опрацювання.

Є визначений бюджет? Сформуємо варіант комплектації відповідно до предметного кабінету та необхідної кількості.

Немає готового переліку? Почніть із готової специфікації обладнання.

Типові помилки під час закупівлі обладнання для школи

1. Копіювання чужої специфікації

Технічне завдання іншої школи може не відповідати кількості учнів, навчальній програмі, наявному оснащенню та реальним потребам вашого закладу.

2. Надмірно точні характеристики без необхідності

Параметри мають бути пов'язані з функціональним призначенням обладнання. Характеристики, які не впливають на навчальний результат, можуть необґрунтовано звужувати конкуренцію.

3. Неправильне визначення коду ДК

Не варто автоматично копіювати код з попередньої закупівлі. Код визначається за фактичним предметом.

4. Неповна комплектація

Велика кількість компонентів не гарантує, що з набором можна провести потрібні лабораторні роботи.

5. Неправильна кількість комплектів

Демонстраційного обладнання часто достатньо одного примірника, але лабораторні набори потрібно планувати відповідно до кількості учнівських груп.

6. Закупівля без перевірки наявного обладнання

Інвентаризація перед закупівлею допомагає уникнути дублювання та ефективніше використовувати бюджет.

7. Надто пізній початок процедури

Потрібно враховувати строки процедури, комплектування, поставки та приймання обладнання.

Чекліст закупівельника закладу освіти

Перед публікацією закупівлі перевірте:

  • визначено фактичну потребу;
  • проведено інвентаризацію;
  • визначено необхідну кількість комплектів;
  • правильно визначено предмет закупівлі;
  • визначено код ДК 021:2015;
  • закупівлю внесено до плану відповідно до вимог;
  • розраховано очікувану вартість;
  • обрано відповідний спосіб закупівлі;
  • складено технічну специфікацію;
  • перевірено характеристики на обґрунтованість;
  • визначено місце поставки;
  • визначено строк поставки;
  • визначено гарантійні вимоги;
  • перевірено необхідні документи;
  • враховано умови джерела фінансування;
  • для Ukraine Facility перевірено спеціальні вимоги програми.

Як Mental допомагає з комплектацією закупівлі

Mental працює зі школами, ліцеями, громадами, відділами освіти та іншими бюджетними замовниками.

Для підготовки пропозиції можна надати:

  • готове технічне завдання;
  • тендерну специфікацію;
  • перелік необхідних товарів;
  • назву навчального кабінету;
  • кількість учнівських груп;
  • орієнтовний бюджет.

На основі цієї інформації можна підібрати відповідні товарні позиції та сформувати комерційну пропозицію.

Часті запитання про Prozorro для закладів освіти у 2026 році

Який поріг закупівлі товарів для школи з 1 вересня 2026 року?

Для замовників, визначених пунктами 1–3 частини першої статті 2 Закону, основна вартісна межа для товарів і послуг становить 200 000 грн.

Який мінімальний строк подання пропозицій у відкритих торгах?

З 1 вересня 2026 року строк подання тендерних пропозицій не може бути меншим ніж 15 днів з дня оприлюднення оголошення про відкриті торги.

Чи можна закуповувати товари через Prozorro Market?

Так, якщо необхідний товар представлений в електронному каталозі та його профіль дозволяє закупити обладнання з потрібними характеристиками.

Який код ДК використовується для навчального обладнання?

Для багатьох закупівель комплектів засобів навчання використовується ДК 021:2015 39162100-6 «Навчальне обладнання». Остаточний код визначає замовник відповідно до фактичного предмета закупівлі.

Чи можна використати готову специфікацію?

Так, але її потрібно адаптувати до конкретного закладу, кількості учнів, навчальної програми, наявного обладнання та бюджету.

Чи може Mental опрацювати готове ТЗ?

Так. Можна надіслати технічне завдання або специфікацію для підбору товарних позицій відповідно до заданих характеристик.

Чи можна підібрати обладнання під бюджет?

Так. Для підбору достатньо вказати предметний кабінет, приблизну кількість учнівських груп і визначений бюджет.

Чи всі закупівлі НУШ належать до Ukraine Facility?

Ні. Це залежить від конкретного джерела фінансування, бюджетної програми та умов відповідного освітнього проєкту.

Де знайти готові специфікації обладнання для школи?

На Mental.ua доступні готові предметні специфікації, які можна використовувати як основу для подальшої адаптації під потреби закладу.

Плануєте закупівлю навчального обладнання?

Є готове ТЗ? Надішліть специфікацію — підберемо відповідні позиції.

Є бюджет? Сформуємо варіант комплектації.

Потрібно обладнати кабінет з нуля? Скористайтеся готовими специфікаціями Mental.

Матеріал має інформаційний характер. Правила публічних закупівель можуть змінюватися. Перед проведенням конкретної процедури замовнику необхідно перевірити чинну редакцію законодавства, умови фінансування та документи відповідної програми.